Podobné články

Zima na Horehroní
Na známosť sa všetkým dáva
Výlet na Ranch13
7 základných vecí ktoré si treba vziať na turistiku

Viac od autora

S kompasom v ruke
Tihányiovský kaštieľ bude patriť pavúkom a škorpiónom
Jeseň na dedine
Stredoslovenské múzeum si koniec druhej svetovej vojny pripomenie výstavou výtvarných diel

Stredovek patrí k obdobiam, kedy sa každý prečin, či hriech trestal pomerne tvrdo. Častokrát sa dokonca život previnilcov končil pod mečom kata. Dodnes sa zachovalo viacero príbehov, ktoré tieto udalo

Cestovateľské tipy

Bezhlavo do múzea

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici
0 komentárov
vytlačiť

Stredovek patrí k obdobiam, kedy sa každý prečin, či hriech trestal pomerne tvrdo. Častokrát sa dokonca život previnilcov končil pod mečom kata. Dodnes sa zachovalo viacero príbehov, ktoré tieto udalosti zachytávajú. Vieme, že je s nimi spätá aj Banská Bystrica. Aj po tejto tematike sa rozhodlo siahnuť Stredoslovenské múzeum (SSM ).


Stredoslovenské múzeum pokračuje vo svojej snahe pripravovať podujatia určené širokej verejnosti a predstaviť im túto inštitúciu ako zaujímavý priestor pre objavovanie histórie. Preto v poslednej dobe častejšie približuje zbierkové predmety či históriu Banskej Bystrice interaktívnym spôsobom, čo sa stretáva s pozitívnou odozvou návštevníkov.

Naše múzeum je určite živý organizmus, ktorý sa snaží reflektovať aj na aktuálne požiadavky doby. Na základe vlastných skúseností vidíme, že ľudia dávajú čoraz väčšiu prednosť podujatiam, ktoré sú prezentované, síce vždy s adekvátnym odborným pozadím, ale  aj zážitkovou formou“, priblížil riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Už počas nadchádzajúcej soboty 26.09. pripraví SSM interaktívne podujatie v Matejovom dome, ktoré zachytí tragické príbehy viacerých osobností. Ich spoločným menovateľom je, že skončili  takpovediac „bezhlavo“ a viažu sa k histórii mesta Banská Bystrica. Pracovníci Stredoslovenského múzea sa rozhodli ich osudy nachvíľu „oživiť“ a rozpovedia prostredníctvom nich príbehy plné smútku, irónie a zrady. Už túto sobotu sa tak návštevníci ocitnú zoči-voči katovi, Levočskej bielej pani či farárovi z Ľubietovej.

Počas nasledujúcich mesiacov plánuje Stredoslovenské múzeum zorganizovať aj ďalšie podujatia, prostredníctvom ktorých sa návštevníci oboznámia s našou minulosťou menej tradičným spôsobom. Už v októbri ich po expozícii Matejovho domu prevedie prvý správca múzea Karol Ivan Kiszely a v rovnaký mesiac budú môcť zažiť strašidelnú atmosféru tamojšieho prostredia vďaka nočnému čítaniu hororových poviedok.

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa!

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s komentárom?