V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Prešov - erb

Prešov

Mesto Prešov© Jozef Kotulič
Mesto Prešov© Jozef Kotulič
Mesto Prešov© Jozef Kotulič
Mesto Prešov© Jozef Kotulič
Prvá zmienka Rozloha Počet obyvateľov Nadmorská výška
rok 1247 70,43 km² 82 286 255 m n. m.

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Kovová, ale jubilejná

15. 3. 2024   –   30. 4. 2024 Krajské múzeum Prešov

Výstava autorky drôtenej paličkovanej čipky, Jany Frajkorovej, ktorá o výstave rozpráva nasledovne: Paličkovaná čipka skrášľujúce odev kedysi predstavovala prestíž. Doba sa zmenila. Teraz je to skôr akási ručná práca, ktorou sa zaoberajú babky. Tí, ktorí sa k nej priblížili zistili, že je to o inom. V skutočnosti ide o textilnú techniku, ktorá poskytuje úžasné možnosti. A to čo sa týka rôznosti materiálov aj foriem. Stačí trochu ujsť od klasických predstáv a môžu vzniknúť skutočne zaujímavé aplikácie do šiat, šperky, objekty alebo obrazy. Mňa zlákal materiál skôr chladný a technický. Ide o rôzne druhy drôtov a plechov. Tie sa krásne dajú skombinovať s kúskami od starožitníkov, alebo dávno odložených drevených, sklenených, keramických či kovových častí niečoho.

Príroda Domaše

1. 3. 2024   –   30. 4. 2024 Krajské múzeum Prešov

Výstava chce poukázať na prírodné hodnoty regiónu Zemplín a okolia vodnej nádrže Domaša, ktorá je postavená na hornom toku Domaše. Význam Ondavy vzrástol po vybudovaní vodnej nádrže Veľká Domaša a vyrovnávajúcej nádrže Malá Domaša. Tie vytvorili ideálne podmienky pre oddych vtákov počas migrácie po alebo pred prekonaním hrebeňov Východných Karpát. Na vodnej hladine a bahnitých pobrežiach sa zatiaľ zistil výskyt 90 druhov vtákov viazaných na vodné prostredie. Väčšina z nich bude návštevníkom priblížená prostredníctvom dermoplastických preparátov, fotografii na paneloch a hlasových nahrávok. Okrem vtákov budú prezentované aj ryby, žaby a cicavce viazané na vodné prostredie.

Plagát Stránky minulosti /Historické tlače zo zbierok múzea/

Stránky minulosti /Historické tlače zo zbierok múzea/

12. 2. 2024   –   21. 4. 2024 Krajské múzeum Prešov

Výstava sa zaoberá historickými tlačovinami v zbierkach múzea so zreteľom na marec, mesiac kníh.

Slov - Slov

18. 10. 2023   –   30. 11. 2023 Krajské múzeum Prešov

Výstava organizovaná v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovinskej republiky o podobnostiach kultúry Slovenského a Slovinského obyvateľstva.

Vjačeslav O. Prichoďko

17. 7. 2023   –   16. 10. 2023 Krajské múzeum Prešov

Výstava zo súkromných zbierok o umeleckom diele ukrajinského národného umelca, Vlačeslava O. Prichoďka v stĺpovej sále Rákociho paláca.

Na trhu kúpené

17. 5. 2024   –   26. 6. 2024 Krajské múzeum Prešov

Šperk sa už od nepamäti spája s človekom. V európskom prostredí sa šperk stal neoddeliteľnou súčasťou aristokratického i meštianskeho odevu. Potreba a túžba skrášľovania odevu i zovňajška prenikala aj k nižším spoločenským vrstvám. Spony na košeliach, gombíky, ihlice do vlasov, brošne pochádzajúce z dielne miestnych remeselníkov mali charakter ľudového šperku. Tento ľudový šperk či iné doplnky sa kupovali na trhoch, jarmokoch, prípadne u podomových obchodníkov. Vo fonde Krajského múzea v Prešove sa tak nachádzajú šperky z rohoviny, skla či cínu, ktoré budú môcť návštevníci vzhliadnuť na výstave s názvom Na trhu kúpené.

2 € Dospelí
1 € Deti

Mikuláš Moyzes: „Cítim, že žijem“

18. 5. 2024   –   31. 8. 2024 Krajské múzeum Prešov

2. apríla uplynulo 80 rokov od úmrtia profesora hudby a hudobného skladateľa, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Prešova - Mikuláša Moyzesa. Do Prešova prišiel v roku 1908 a zostal tu do svojej smrti v roku 1944. Zamestnaním bol profesorom hudby na dievčenskom učiteľskom ústave, kde zotrval do 1. januára 1932, kedy odišiel do penzie. Odvtedy sa venoval výlučne skladateľskej činnosti. Moyzes sa výrazne angažoval v hudobnom živote mesta, napr. organizovaním koncertov, na ktorých aj aktívne vystupoval. Patril taktiež medzi zakladateľov Mestskej hudobnej školy, ktorej pokračovateľkou je dnešná ZUŠ M. Moyzesa, nesúca skladateľovo meno. Krajské múzeum v Prešove od roku 1995 vlastní pozostalosť po Mikulášovi Moyzesovi, ktorú získalo od jeho vnučky.

2 € Dospelí
1 € Deti

Dimenzie fotografie

21. 6. 2024   –   15. 7. 2024 Krajské múzeum Prešov

Výstava fotografií v priereze času pri príležitosti odborne konferencie Dimenzie fotografie.

2 € Dospelí
1 € Deti

Výlety v okolí mesta Prešov zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Prešov?