Prešov
Prvá zmienka | Rozloha | Počet obyvateľov | Nadmorská výška |
---|---|---|---|
rok 1247 | 70,43 km² | 82 286 | 255 m n. m. |
Udalosti zobraziť predchádzajúce
Mikuláš Moyzes: „Cítim, že žijem“
2. apríla uplynulo 80 rokov od úmrtia profesora hudby a hudobného skladateľa, ktorý sa výrazne zapísal do histórie Prešova - Mikuláša Moyzesa. Do Prešova prišiel v roku 1908 a zostal tu do svojej smrti v roku 1944. Zamestnaním bol profesorom hudby na dievčenskom učiteľskom ústave, kde zotrval do 1. januára 1932, kedy odišiel do penzie. Odvtedy sa venoval výlučne skladateľskej činnosti. Moyzes sa výrazne angažoval v hudobnom živote mesta, napr. organizovaním koncertov, na ktorých aj aktívne vystupoval. Patril taktiež medzi zakladateľov Mestskej hudobnej školy, ktorej pokračovateľkou je dnešná ZUŠ M. Moyzesa, nesúca skladateľovo meno. Krajské múzeum v Prešove od roku 1995 vlastní pozostalosť po Mikulášovi Moyzesovi, ktorú získalo od jeho vnučky.
Umenie čipky v Katalánsku a Slovensku
Výstava prezentuje paličkovanú čipku v rôznych podobách z Katalánska a Slovenska, pri príležitosti medzinárodného festivalu APLEC International, teda Festival katalánskej kultúry 2024 v Prešove.
Dimenzie fotografie
Výstava fotografií v priereze času pri príležitosti odborne konferencie Dimenzie fotografie.
Na trhu kúpené
Šperk sa už od nepamäti spája s človekom. V európskom prostredí sa šperk stal neoddeliteľnou súčasťou aristokratického i meštianskeho odevu. Potreba a túžba skrášľovania odevu i zovňajška prenikala aj k nižším spoločenským vrstvám. Spony na košeliach, gombíky, ihlice do vlasov, brošne pochádzajúce z dielne miestnych remeselníkov mali charakter ľudového šperku. Tento ľudový šperk či iné doplnky sa kupovali na trhoch, jarmokoch, prípadne u podomových obchodníkov. Vo fonde Krajského múzea v Prešove sa tak nachádzajú šperky z rohoviny, skla či cínu, ktoré budú môcť návštevníci vzhliadnuť na výstave s názvom Na trhu kúpené.
Kovová, ale jubilejná
Výstava autorky drôtenej paličkovanej čipky, Jany Frajkorovej, ktorá o výstave rozpráva nasledovne: Paličkovaná čipka skrášľujúce odev kedysi predstavovala prestíž. Doba sa zmenila. Teraz je to skôr akási ručná práca, ktorou sa zaoberajú babky. Tí, ktorí sa k nej priblížili zistili, že je to o inom. V skutočnosti ide o textilnú techniku, ktorá poskytuje úžasné možnosti. A to čo sa týka rôznosti materiálov aj foriem. Stačí trochu ujsť od klasických predstáv a môžu vzniknúť skutočne zaujímavé aplikácie do šiat, šperky, objekty alebo obrazy. Mňa zlákal materiál skôr chladný a technický. Ide o rôzne druhy drôtov a plechov. Tie sa krásne dajú skombinovať s kúskami od starožitníkov, alebo dávno odložených drevených, sklenených, keramických či kovových častí niečoho.
Prvá písomná zmienka o Prešove sa však nachádza až v listine uhorského kráľa Belu IV. z r. 1247. Neskôr sa už Prešov spomínal oveľa častejšie. Od r. 1299, kedy mu boli Ondrejom III. udelené mestské privilégiá, už ako kráľovské mesto. Odvtedy zaznamenalo mesto vo svojom rozvoji nebývalú dynamiku. Zaslúžili sa o to ďalší panovníci, ktorí mestu udeľovali nové privilégiá, posilňujúce jeho hospodársky, politický a kultúrny rast. V 14. a 15. storočí zaznamenalo mesto mimoriadny hospodársky rozkvet, zakladali sa tu cechy (kožušnícky, kováčsky, krajčírsky, obuvnícky a podobne) a v tom čase tu žilo okolo dvetisíc ľudí zaoberajúcich sa prevažne remeslom. V roku 1455 dostalo mesto od kráľa Ladislava Pohrobka svoj prvý mestský znak. Vďaka hospodárskej prosperite mesta 15. storočie znamenalo aj rozvoj stavebného ruchu, ktoré sa odzrkadlilo na honosnej architektúre meštianskych domov.
Nemalú zásluhu na tom mala aj samotná poloha Prešova. Ten totiž leží na križovatkách významných západovýchodných i severojužných obchodných ciest. V 16. st. súčasníci označovali s obdivom mesto epitetami „Malá Viedeň” alebo „Malé Lipsko”. Od 14. storočia sa mesto budovaním hradieb menilo na mohutnú pevnosť. Panovníci udelením výsad na stavbu hradieb chceli uchrániť mesto pred prípadným vojnovým znivočením. Prešov sa mu však vždy nevyhol. Od 16. do 18. storočia ním prechádzali vojská protihabsburských povstalcov i habsburských panovníkov a každé z nich v Prešove zanechalo svoje stopy. Obyvatelia – početní remeselníci a obchodníci, národnosťou Slováci, Nemci, Maďari, Rusíni, Ukrajinci, Židia a Poliaci, formovali charakter Prešova ako mesta otvoreného rôznym kultúrnym vplyvom.
Prešov sa otváral aj viacerým konfesiám. Pôvodne rímskokatolícke obyvateľstvo prešlo v 30. rokoch 16. st. pod vplyvom svojich kazateľov k evanjelickému vierovyznaniu. V závere 17. st. – v období protireformácie – sa časť obyvateľstva opäť priklonila k rímskokatolíckej cirkvi. V 18. st. pribudla cirkev gréckokatolícka, v 19. st. izraelitská a v 20. st. pravoslávna. V Prešove donedávna sídlila metropolita Pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska, sú tu evanjelické a gréckokatolícke biskupstvá a rímskokatolícky dekanát. Izraelitskú cirkev v meste dnes pripomína nádherná synagóga.
Prešov sa zapísal do histórie svojou vzdelanosťou. Na tradície mestskej humanistickej školy nadviazalo evanjelické kolégium, založené v roku 1667, na ktoré prichádzali študenti aj zo zahraničia a ktoré položilo základy pre neskoršie vysoké školstvo. Dnes je Prešov významným univerzitným centrom. S 8 fakultami tu pôsobí Prešovská univerzita, okrem nej Fakulta výrobných technológií a Ústav automatizačnej techniky a robotiky Technickej univerzity v Košiciach. V meste je okrem základného školstva 37 školami zastúpené stredné školstvo. To dáva Prešovu ráz mladého dynamického mesta.
Ubytovanie v okolí mesta Prešov na mape
Výlety v okolí mesta Prešov zobraziť viac
Lockdown escape room Prešov
Paniq room Prešov
Krajské múzeum Prešov
Divadlo Alexandra Duchnoviča
Múzeum vín
Šarišská galéria v Prešove
Divadlo Jonáša Záborského
Šarišské osvetové stredisko
Múzeum rusínskej kultúry
Kúpalisko Sun Park
Lanové centrum Outdoor Park
Zobraziť viac
Problém s mestom Prešov?
- Narazili ste na nejaký problem s týmto mestom?
- Alebo len chcete niečo doplniť?