V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Žilina - erb

Žilina

vytlačiť
Prvá zmienka ŠPZ Rozloha Počet obyvateľov Nadmorská výška
rok 1208 ZA, ZI 80,03 km² 80 386 345 m n. m.

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Vtáčia kriminalita

11. 10. 2022   –   31. 1. 2023 Budatínsky hrad

Jednou z najzávažnejších príčin mortality dravých vtákov v Európe sú otravy, ktoré predstavujú 72 % prípadov tzv. vtáčej kriminality, teda nelegálnej činnosti, ktorej obeťami sú vtáky. Ide o významnú hrozbu aj pre chránené, globálne ohrozené druhy, ako je napríklad orol kráľovský a sokol rároh. Prežívajú len vďaka intenzívnemu, dlhodobému úsiliu o ich ochranu. K tejto snahe prispieva aj projekt PannonEagle Life, v rámci ktorého boli na Slovensku výrazne posilnené kapacity na odhaľovanie takejto nelegálnej činnosti. Príďte získať viac informácií o vtáčej kriminalite na výstavu, ktorá bude sprístupnená v Drotárskom pavilóne.

Plagát Monika a Ľubo Stacho SAKRÁLNE PRÍBEHY

Monika a Ľubo Stacho SAKRÁLNE PRÍBEHY

22. 9. 2022   –   5. 11. 2022 Považská galéria umenia v Žiline Vhodné pre detiviac informácií

SAKRÁLNE PRÍBEHY autorov Moniky a Ľuba Stacha sa snažia vizuálnym jazykom rozprávať o premenách chrámov na Slovensku a podať autentické svedectvo o osudoch niektorých židovských a kresťanských sakrálnych objektov. Projekt upriamuje pozornosť na naše kultúrne dedičstvo, ktoré sme zdedili od predošlých generácií a budeme ho odovzdávať tým, čo prídu po nás. Výstavu autori rozdelili do šiestich kapitol: Minulosť, Rituály, Konzum, Kultúra, Smútok, Krása. Celý súbor zahŕňa najstaršie románsko-gotické kostoly, potom vyberá duchovné stánky aj z iných slohov a samozrejme drevené kostoly. Zvláštna pozornosť je venovaná osudu synagóg.
Tvorbu diel výstavy podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

Plagát 8 deka múzea

8 deka múzea

5. 5. 2022   –   31. 10. 2022 Budatínsky hrad

8 deka, 8 dekád, 80 rokov. Výnimočná výstava pri príležitosti 80. výročia založenia múzea ponúkne to najzaujímavejšie, čo sa počas 8 dekád v múzeu podarilo. Spoločne budeme spomínať na vývoj múzea, pribúdanie expozícií, ich rekonštrukciu, predstavíme niektoré exponáty a odhalíme príbehy s nimi spojené.

Plagát Jan Kostaa: Trofeje

Jan Kostaa: Trofeje

25. 8. 2022   –   15. 10. 2022 Považská galéria umenia v Žiline

Jan Kostaa s výstavou Trofeje, ako mužský autor, dočasne dopĺňa stálu expozíciu Prvé múzeum intermédií III Nežná sila, venovanú tematike rodu, v ktorej sú prezentované diela 8 autoriek a 1 autora zo zbierky intermédií Považskej galérie umenia v Žiline (zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj).

Plagát ZOLTÁN AGÓCS: Bol som tam, som tu.

ZOLTÁN AGÓCS: Bol som tam, som tu.

21. 7. 2022   –   10. 9. 2022 Považská galéria umenia v Žiline Vhodné pre detiviac informácií

Výstavný projekt Zoltána Agócsa predstaví maľbu, ktorá prekračuje definíciu plochého média. Jeho obrazy vystupujúce ako objekty, v ktorých je podstatné nielen plátno, ale aj rám, vzájomnými vzťahmi vytvoria nový tajomný priestor, akúsi scénu pripravenú pre diváka a jeho malé drámy. Vystavené budú nové maľby, ale aj staršie aktualizované či výtvarným zásahom doplnené práce, ktoré sa ako záznam kontinuality Agócsovej tvorby stanú súčasťou nového konceptu.


Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

Návštevníci môžu využiť vlakovú aj autobusová stanicu alebo zastávku.

Výlety v okolí mesta Žilina zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Žilina?