Bratislava - Staré Mesto
Udalosti zobraziť predchádzajúce
Neobyčajný Joe
Spoznajte príbeh preživšieho holokaustu, pravdepodobne najstaršieho žijúceho partizána a vynikajúceho športovca Jozefa „Joea“ Veselskeho. Joe Veselsky sa narodil v roku 1918 týždeň pred vznikom ČSR, a teda ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Po celý život bol športovcom, preslávil sa ako hráč stolného tenisu. V športových kruhoch má povesť povzbudivého a prijímajúceho človeka búrajúceho predsudky a odmietajúceho diskrimináciu. Jeho meno pozná tak športová verejnosť na Slovensku, ako aj v Írsku, kam emigroval v roku 1949 a kde je považovaný za váženú osobnosť. Je najstarším obyvateľom Dublinu a preukázateľne najstarším žijúcim Slovákom.
Výstava Košer - známy vs. neznámy
V spolupráci s hlavným bratislavským rabínom, pánom Baruchom Myersom a s podporou Židovskej náboženskej obce Bratislava pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry vo svojich výstavných priestoroch v Zsigrayovej kúrii na Židovskej 17 v Bratislave tematickú výstavu o pravidlách, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít, ale nie len s nimi... Slovo košer totiž súvisí s rozmanitejšími oblasťami života veriacich.
Spoznajte pravidlá ortodoxných židovských komunít v najrozmanitejších sférach každodenného života s dôrazom na stravovanie, dietetické zásady v kuchyni a odievanie.
Prázdna stolička
Výstavný projekt v spolupráci s Evanjelickým kolegiálnym gymnáziom v Prešove. Základom výstavy je projekt žiakov Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove, ktorí pátrali po osudoch 102 žiakov vylúčených zo štúdia v roku 1940 kvôli svojmu židovského pôvodu.
Different Trains / Feldov Vlak (výstava)
Pri príležitosti osláv Európskeho dňa židovskej kultúry otvorí SNM – MŽK v priestoroch svojej sídelnej budovy na Židovskej 17 v Bratislave komornú výstavu DIFFERENT TRAINS – FELDOV VLAK. Výstavný projekt prezentuje diela košického maliara a výtvarníka Dušana Scholtza, ktoré využívajú motív vagónov a sú venované pamiatke obetí holokaustu. Umelec vo svojej tvorbe často využíva objekty každodennosti, ktoré pretvára do „koláži neočakávaných súvislosti“. Aj výtvarnú sériu Different Trains – Feldov vlak tvoria koláže, ktorých základom sú účtovné pečiatky ako symbol byrokracie a zdanlivého strohého poriadku v protiklade k ľudským emóciám utrpenia.
„...zložil som báseň...“ Pamätná výstava Imre Madácha
Cieľom tejto netradičnej, výtvarne avantgardnej výstavy, je predstaviť nielen autora, ale práve Tragédiu človeka, okolnosti jej vzniku a jej následný samostatný život ako diela. Projekt ho interpretuje v rôznych žánroch, zobrazeniach a materiáloch tak, aby ho čo najviac priblížil rôznym skupinám návštevníkov. K pätnástim obrazom Tragédie človeka vzniklo postupom času množstvo ilustrácií, z ktorých autori zostavili grafický materiál ako podklad. Súčasťou výstavy je aj projekcia jedného z diel súčasného autora Endre Koroncziho – 15 obrazov z Ploubuter parku, vytvorené priamo pre tento projekt.
Alkohol v dobe bronzovej. Pre ľudí i bohov, na svete tomto i inom
Výstava prezentuje ako naši predkovia v dobe bronzovej nazerali na užívanie alkoholických nápojov. To, čo je dnes vnímané ako príčina rozvratu rodín, pôvodca psychickej a fyzickej závislosti, bolo vtedy z rôznych príčin považované za elixír života, posvätnú obeť bohom a prostriedok na stmeľovanie vzťahov.
Roľník a jeho svet
Pre ľudí obývajúcich územie Slovenska bolo poľnohospodárstvo oddávna hlavným zamestnaním. Základom bolo zabezpečenie potravín, no dôsledky tejto činnosti sa prejavili na vzhľade okolitej krajiny, ľudských sídel a ovplyvňovali aj spôsob života roľníkov.
Agrárnu kultúru, ktorá odzrkadľovala svet roľníkov, a jej vedecké skúmanie predstavuje Slovenské národné múzeum v spolupráci s Ústavom etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied na výstave Roľník a jeho svet.
Hana
Pri príležitosti 140. výročia jej narodenia Vám v Múzeu mesta Bratislavy ponúkame najkomplexnejší pohľad na jej životné osudy, literárnu tvorbu a aktivity, aký je dnes možné rozpovedať – bez nánosov a stereotypov. Je na vás, aký názor si na Hanu Gregorovú po návšteve výstavy vytvoríte, našou ambíciou je Vás jej životným príbehom previesť. Krstné meno HANA, ako ju výstavou oslovujeme, chápeme aj ako vyjadrenie jej emancipácie a nezávislosti v myslení a názoroch. Naším zámerom je, aby na výstave prehovárala Hana Gregorová sama za seba.
Od hlavy po päty odetí v zákone (výstava)
Výstavu „Od hlavy po päty odetí v zákone“ pripravilo SNM – Múzeum židovskej kultúry pri príležitosti 30. výročia svojho založenia a je to zároveň ďalší projekt zo série výstav zobrazujúcich judaizmus v každodennom živote. Približuje hlavné zásady odievania, ktoré vyplývajú predovšetkým z halachy (židovského zákona obsiahnutého v Tóre a Talmude), ale sú aj aj súčasťou stáročných tradícií či zvykov charakterizujúcich európske, aškenázske židovské komunity. Súčasťou expozície sú aj časti, ktoré ilustrujú rôznorodosť odevov v rámci duchovného židovstva, predstavujú exponáty zo zbierkového fondu MŽK –
šaty s príbehom – ale aj najčastejšie sa vyskytujúce diskriminačné označenia naprieč históriou.
Žiadne informácie Prihláste sa a doplňte chýbajúce informácie
Ubytovanie v okolí mesta Bratislava - Staré Mesto na mape
Výlety v okolí mesta Bratislava - Staré Mesto zobraziť viac
Fontána mieru
Múzeum polície Slovenskej republiky
Štúdio L&S
Kostol sv. Jána z Mathy
Múzeum farmácie - lekáreň U červeného raka
Múzeum zbraní - Michalská veža
Divadlo Astorka Korzo '90
Kostol Zvestovania Pána
Galéria Nova
Divadlo Ludus
Galéria mesta Bratislavy
Zobraziť viac
Problém s mestom Bratislava - Staré Mesto?
- Narazili ste na nejaký problem s týmto mestom?
- Alebo len chcete niečo doplniť?