V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Nové Mesto nad Váhom - erb

Nové Mesto nad Váhom

Prvá zmienka Rozloha Počet obyvateľov Nadmorská výška
rok 1263 32,58 km² 19 296 195 m n. m.

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Odsúdený k večitej žízni. Život a dielo Jána Smreka

Odsúdený k večitej žízni. Život a dielo Jána Smreka

1. 1. 2024   –   3. 3. 2024 Podjavorinské múzeum

Cieľom výstavy je predstaviť tohto velikána slovenskej literatúry prostredníctvom predmetov, ktoré sa nachádzajú v zbierkovom fonde Trenčianskeho múzea v Trenčíne. V jeho pozostalosti sa nachádzajú rukopisy jeho diel, korešpondencia s inými predstaviteľmi literárneho a kultúrneho života na Slovensku a v Čechách a taktiež aj iné zaujímavé zbierkové predmety.
Spomínaná výstava je venovaná 125. výročiu narodenia Jána Smreka, ktoré si pripomenuli 16. decembra a návštevníkov prevedie životnou a literárnou cestou Jána Smreka.
Výstavu Odsúdený k večitej žízni – Život a dielo Jána Smreka si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea do 3. marca 2024.
Tešíme sa na Vašu návštevu!

Plagát Tradičné ovocinárstvo. Zabudnuté stromy

Tradičné ovocinárstvo. Zabudnuté stromy

22. 9. 2023   –   30. 11. 2023 Podjavorinské múzeum

Pozývame Vás na vernisáž k výstave Tradičné ovocinárstvo, zabudnuté stromy. Výstava približuje vývin ovocinárstva v historickom slede od 19. storočia po súčasnosť vo vidieckom prostredí v okolí Nového Mesta nad Váhom. Ovocinárstvo, odvetvie poľnohospodárstva, výrazne zasiahlo do každodenného života a ľudovej kultúry obyvateľov v regióne, pričom pre niektoré rodiny sa pestovanie a spracovanie ovocia stalo prvoradým zdrojom príjmov. Výstava predstavuje domácu výrobu a tradičné postupy spracovania ovocia (pálenie, sušenie, varenie lekváru), následný predaj a vývoz produktov mimo lokality nielen v historickom vývine, ale aj prostredníctvom priblíženia tradičného hospodárenia v sadoch v kontexte prírodného prostredia a lokálnych podmienok.

Plagát Biblické príbehy na poštových známkach. Zo súkromnej zbierky Jochanana Schwarza

Biblické príbehy na poštových známkach. Zo súkromnej zbierky Jochanana Schwarza

15. 6. 2023   –   8. 9. 2023 Podjavorinské múzeum

Základom výstavy je rozsiahla zbierka izraelského zberateľa a fotografa, Jochanana Schwarza. Výber z tejto bohatej kolekcie, sprístupnený prostredníctvom reprodukcií, je doplnený o niekoľko tematicky príbuzných originálov známok (aj vo forme celých tlačových listov) láskavo zapožičaných z Poštového múzea v Banskej Bystrici.

Kolekcia Jochanana Schwarza bola v minulosti prezentovaná na medzinárodných súťažiach zberateľov známok poriadaných v Jeruzaleme a získala viacero významných ocenení. Niektoré jej časti boli použité ako výukové materiály pre izraelských študentov a stali sa zdrojom informácii pre akademikov.

Plagát Nové Mesto nad Váhom v archívnych dokumentoch

Nové Mesto nad Váhom v archívnych dokumentoch

18. 3. 2023   –   26. 5. 2023 Podjavorinské múzeum

Milí priaznivci,
pozývame Vás na jedinečnú výstavu pri príležitosti 760. výročia prvej písomnej zmienky o Novom Meste nad Váhom. Okrem exponátov, týkajúcich sa jednotlivých historických etáp Nového Mesta nad Váhom, môžete vidieť unikátne originálne listiny, ktoré sú zvyčajne očiam nedostupné. Výstavu Nové Mesto nad Váhom v archívnych dokumentoch si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea do 26. mája 2023.
Tešíme sa na Vašu návštevu. 😊

Plagát Pohyblivý betlehem

Pohyblivý betlehem

27. 11. 2022   –   28. 2. 2023 Podjavorinské múzeum

Pohyblivý betlehem aj tento rok tradične oživí expozíciu Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom. Jeho autorom je Marián Mikulec, rodák zo Zemianskeho Podhradia. Centrom betlehemu je zobrazenie narodenia Ježiša Krista so Svätou rodinou vsadené do prostredia mesta Betlehem. Autor pri tvorbe betlehemu vychádzal z moravských ľudových betlehemov. Epoxidové figúrky vytvoril podľa existujúcich originálov poškodených drevených sôch od neznámych autorov z Moravy. Betlehem bude sprístupnený až do konca februára 2023 v priestoroch Podjavorinského múzea.


Výlety v okolí mesta Nové Mesto nad Váhom zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Nové Mesto nad Váhom?