V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Múzeá

Mestské múzeum Fiľakovo

0 komentárov
vytlačiť
Mestské múzeum Fiľakovo© Lucia Deák Szőke

Otváracie hodiny

Po Ut St Št Pi So Ne
-Otvorené od 8:00 - 16:00-

Cenník

Deti do 6rDeti 6-18r, študenti Dospelí Dôchodcovia, ZŤP
zdarma0,50 € 1 € zdarma

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Jubilejná výstava Alfréda Balázsa

Jubilejná výstava Alfréda Balázsa

11. 8. 2023   -   20. 10. 2023

Fiľakovský akademický maliar Alfréd Balázs sa narodil v roku 1963 v Lučenci. Základné a stredoškolské vzdelanie získal vo Fiľakove, a následne v roku 1990 bol prijatý na Maďarskú univerzitu výtvarných umení v Budapešti, odbor maľba, kde boli jeho mentormi akademickí maliari a nositelia Ceny Lajosa Kossutha, Dóra Maurer a Sándor Molnár. Po absolvovaní odboru získal titul akademického maliara. Zúčastnil sa niekoľkých študijných ciest na Slovensku, v Taliansku, v Rusku, v Rakúsku, v Nemecku, v Českej republike a v Anglicku.

Plagát Etudy z dreva

Etudy z dreva

16. 6. 2023   -   30. 7. 2023

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene počnúc od roku 1998 každoročne vyhlasuje súťaž s názvom Etudy z dreva, ktorá je zameraná na podporu tvorby predmetov z dreva, v kombinácii s iným prírodným materiálom. Prihlasujú sa do nej študenti výtvarných odborov stredných i vysokých škôl, dizajnéri i firmy orientované na sériovú výrobu hračiek. Súťaž je každoročne tematicky odlišná, a je zameraná na zhotovenie kvalitných úžitkových predmetov, šperkov, drevených bytových doplnkov a drevených hračiek. Prihlásené diela sú po vyhodnotení odbornou porotou prezentované na výstave.

Plagát XXII. Medzinárodný fotosalón maďarských fotografov

XXII. Medzinárodný fotosalón maďarských fotografov

24. 3. 2023   -   23. 4. 2023

Výstava pozostáva zo záberov 22. ročníka fotografickej súťaže tohto združenia, ktorej najúspešnejšie práce sú na základe hodnotenia odbornej poroty každoročne zaradené do putovnej výstavy a zverejnené v prezentačnom katalógu. V roku 2022 oslávil spolok 20. výročie svojho založenia. Na začiatku mal 27 členov, dnes sa však môže pýšiť bohatou členskou základňou 182 fotografov. Ani počas posledných rokov sa neodklonil od svojich pôvodných cieľov, keďže aj naďalej zastrešuje maďarských fotografov rôznych žánrov, žijúcich vo svojej materskej krajine a tiež v zahraničí, pričom ide prevažne o amatérskych tvorcov, ktorí sa však venujú svojej práci na vysokej umeleckej úrovni.

Plagát Sladké Vianoce

Sladké Vianoce

1. 12. 2022   -   31. 1. 2023

Vo Fiľakove existuje asi len málo domácností, ktoré by nemali spojitosť s niekdajšou miestnou zlievárňou. Pravdepodobne sa už mnohí stretli aj s liatinovými kliešťami na opekanie slaniny. Pomenej rozšírené, ale takisto zaužívané boli aj oblátnice na tzv. „mlynárske koláče“, ktoré si mnohí zadovážili formou „fušiek“. Mnohé z nich sa podobali dnešným elektrickým sendvičovačom alebo vaflovačom, ale existovali aj také, ktoré si zachovali známe tvary príznačné pre ľudovú kultúru, roztvárali sa pomocou rukovätí, a boli určené na pečenie v ohni alebo na sporáku. Najnovšia výstava Hradného múzea predstaví ich „predchodcov“, vyrábaných dedinskými kováčmi.

Vojenská technika a bojové vozidlá druhej svetovej vojny na maketách Tibora Pétera

18. 5. 2021   -   6. 8. 2021

Po relatívne dlhom pokojnom období sa 18. mája 2021 sprístupní v galérii fiľakovského Mestského vlastivedného múzea nová výstava. Témou je vojenská technika a bojové vozidlá druhej svetovej vojny, ktoré budú predstavené prostredníctvom makiet fiľakovského modelára Tibora Pétera. Jeho modelárske počiatky siahajú až do jeho detstva, kedy sa podobne ako väčšina jeho rovesníkov, venoval vo voľných chvíľach stavaniu makiet. Pred štyrmi rokmi, už ako dospelý, dostal svoj prvý plastový model, a odvtedy sa ich zostrojovanie stalo jeho koníčkom, ktorý ho napĺňa a teší.

Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

V meste Fiľakovo sa nachádza vlaková aj autobusová stanica alebo zastávka.

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa (muzeum@hradfilakovo.sk)!
Pre informácie ohľadne potreby testov, či vstupov kvôli COVID-u kontaktuje priamo prevádzkovateľa (muzeum@hradfilakovo.sk)!

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s miestom?

Problém s komentárom?