V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Múzeá

Hradné múzeum Fiľakovo

1 komentár
vytlačiť
Hradné múzeum Fiľakovo© Pe-Jo
Hradné múzeum Fiľakovo© Hradné múzeum Fiľakovo
Hradné múzeum Fiľakovo© Hradné múzeum Fiľakovo
Hradné múzeum Fiľakovo© Hradné múzeum Fiľakovo
Hradné múzeum Fiľakovo© Hradné múzeum Fiľakovo
Hradné múzeum Fiľakovo© Hradné múzeum Fiľakovo

Otváracie hodiny

Po Ut St Št Pi So Ne
15. 3. - 31. 10.Otvorené denne od 10:00 - 18:00
1. 11. - 15. 11.Otvorené denne od 8:00 - 16:00

Cenník

Deti do 6rDeti 6-26r, študenti Dospelí DôchodcoviaZŤP
zdarma2,50 € 5 € zdarma2,50 €

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Najnovšie akvizície múzea

Najnovšie akvizície múzea

21. 3. 2024   -   10. 5. 2024

Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva milovníkov histórie a všetkých záujemcov na vernisáž jubilejnej výstavy s názvom Najnovšie akvizície múzea. Mestské vlastivedné múzeum funguje v priestoroch miestnej reduty (Vigadó) od roku 1994. Takmer presne dvadsať rokov po jeho otvorení sa v roku 2014 sprístupnila nová expozícia s názvom „Od fiľakovskej palmy k svetoznámemu kohútovi“. Keďže jednou z hlavných aktivít Hradného múzea je aj naďalej akvizičná činnosť, inštitúcia sa snaží sústavne dopĺňať svoj zbierkový fond. Novonadobudnuté artefakty prezentuje verejnosti a zároveň ich uchováva pre budúce generácie.

Plagát Mimóza II

Mimóza II

14. 3. 2024   -   5. 5. 2024

Výstava tematicky nadväzuje na predošlú spred vyše desiatich rokov, a pozostáva z výberu doterajších diel autorky. Kristína Šuhajová študovala módne návrhárstvo na Súkromnej strednej umeleckej škole vo Zvolene, následne ukončila Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, a neskôr Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Počas posledných rokov sa venovala hlavne deťom, pôsobila na viacerých základných školách v Lučenci a vo Fiľakove, ale aj v materskej škole v Šávoli. Momentálne je učiteľkou na Základnej škole s vyučovacím jazykom slovenským na Farskej lúke vo Fiľakove.

Plagát XXIII. Medzinárodný fotosalón maďarských fotografov

XXIII. Medzinárodný fotosalón maďarských fotografov

9. 2. 2024   -   10. 3. 2024

Hradné múzeum vo Fiľakove otvára ďalšiu putovnú výstavu Svetového združenia maďarských fotografov v galérii Mestského vlastivedného múzea. Výstava pozostáva zo záberov 23. ročníka fotografickej súťaže tohto spolku. Najúspešnejšie práce sú na základe hodnotenia odbornej poroty každoročne zaradené do putovnej výstavy a zverejnené v prezentačnom katalógu. Združenie zastrešuje maďarských fotografov rôznych žánrov, žijúcich vo svojej materskej krajine aj v zahraničí, pričom ide prevažne o amatérskych tvorcov, ale o úrovni ich práce svedčí profesionalita samotných snímok. Do súťaže prebiehajúcej v obvyklých kategóriách, avšak s inou tematikou sa tentokrát prihlásilo 184 fotografov z deviatich krajín, s celkovým počtom 1771 záberov.

Plagát História na plagáte, plagát v histórii

História na plagáte, plagát v histórii

12. 3. 2023 12:00   -   15:00

Dejiny plagátu siahajú do 19. storočia, do obdobia secesie. Za otca moderného plagátu je považovaný Jules Chéret. Vlády využili plagát a techniku reklamy po prvý raz počas 1. svetovej vojny. Na začiatku 20. storočia psychológovia Walter Dill Scott a Gustave Le Bon verili, že masy sú citlivé na iracionálne pohnútky prostredníctvom podvedomia a na opakované príťažlivé heslá. Uvedomovali si, že davy môžu byť náchylné na zneužitie demagógmi, ale výhody efektívneho šírenia informácií prostredníctvom plagátov obavy rozptýlili.

Plagát Exotický hmyz zo súkromnej zbierky Michala Zachara

Exotický hmyz zo súkromnej zbierky Michala Zachara

6. 10. 2022   -   15. 11. 2022

ystavené exempláre pochádzajú zo súkromnej zbierky prievidzského entomológa Michala Zachara. Je zberateľom a cestovateľom, ktorého táto neobyčajná záľuba sprevádza už od útleho detstva. Postupom času naberala stále väčší rozmer, začal sa venovať odbornému preparovaniu získavaného materiálu, a rozširoval sa počet destinácií, ktoré navštívil. Výstava je ukážkou preparátov prevažne tropických druhov hmyzu. Väčšina exponátov pochádza z expedícií z Južnej Ameriky, Ázie a Afriky, ktorých sa zberateľ zúčastnil, a je doplnená o fotografie z týchto ciest.

Plagát Egypt – dar Nílu

Egypt – dar Nílu

18. 5. 2024   -   31. 8. 2024

Výstava na 5. poschodí Bebekovej bašty, nesie názov „Egypt – dar Nílu“, a prezentuje repliky najkrajších a najznámejších egyptských artefaktov zo súkromnej zbierky cestovateľa Jána Hertlíka.

5 € Dospelí
2,50 € Deti
Plagát Objavenie Tutanchamonovej hrobky

Objavenie Tutanchamonovej hrobky

18. 5. 2024   -   31. 8. 2024

Výstava Českého egyptologického ústavu v Prahe s názvom „Objavenie Tutanchamonovej hrobky“ bude inštalovaná v kazemate dolného hradu, a predstaví aj rekonštrukciu hrobovej komory známeho faraóna starovekého Egypta, objavenú archeológom Howardom Carterom pred 100 rokmi. Uvedenú výstavu finančne podporila OOCR TNaP a Banskobystrický samosprávny kraj.

5 € Dospelí
2,50 € Deti
Plagát Slovenskí archeológovia v Egypte

Slovenskí archeológovia v Egypte

18. 5. 2024   -   9. 8. 2024

Výstava v galérii Mestského vlastivedného múzea, ktorá predstaví prácu bádateľov v krajine, kde aj v súčasnosti prebiehajú výskumy slovenských archeológov. V rámci výstavy budú k nahliadnutiu aj hodnotné exponáty z egyptských zbierok slovenských múzeí.

5 € Dospelí
2,50 € Deti

Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

V meste Fiľakovo sa nachádza vlaková aj autobusová stanica alebo zastávka.

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa (info@hradfilakovo.sk)!
Pre informácie ohľadne potreby testov, či vstupov kvôli COVID-u kontaktuje priamo prevádzkovateľa (info@hradfilakovo.sk)!
7. 8. 2023
Anonymný užívateľ

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s miestom?

Problém s komentárom?