Martin
Udalosti zobraziť predchádzajúce
Uč sa v múzeu!
Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete užitočne stráviť aj pri návšteve Múzea slovenskej dediny. Pripravili sme pre vás druhý ročník vzdelávacieho programu Uč sa v múzeu!, počas ktorého sa zoznámite s rôznymi prácami a tradičnými remeslami, ktoré si budete môcť aj aktívne vyskúšať.
PhDr. Jiří Langer, CSc., etnológ, historik, múzejník
oznámte sa s dielom a životom významného etnológa, historika a múzejníka Jiřího Langera, ktorý sa podieľal na tvorbe koncepcií Múzea slovenskej dediny v Martine a ďalších múzeí v prírode v Česku a na Slovensku.
Na výstave nájdete ukážky dokumentárnych fotografií a kresieb, ktoré Langer za celú dobu svojho pôsobenia vytvoril.
Výskumná činnosť Jiřího Langera je dlhoročná a hlavne medziodborová. Ľudovú architektúru skúmal z hľadiska nielen etnografického, ale i historického a sociálneho. Na prelome 20. a 21. storočia tak vytvoril v rámci vied o kultúre a spoločnosti model vedeckého výskumu pohybujúceho sa na rozhraní viacerých spoločenských disciplín. Múzeum v prírode totiž vnímal ako komplexný celok.
Sláwy dcéra
Výstava pri príležitosti 200. výročia vydania básnickej skladby Jána Kollára Sláwy dcéra (1824)
Renáta Názlerová o knihách, živote a vzťahoch
Podvečer o 17. hodine v rámci Kultúry na kopci sa budeme s Renátou Názlerovou rozprávať O knihách, živote a vzťahoch. Vyštudovaná novinárka roky pôsobila v tejto oblasti, v súčasnosti sa venuje publicistike. Poznáme ju ako scenáristku a sudkyňu zo Súdnej siene, ako moderátorku talkshow Supermama. Svoje skúsenosti využíva aj ako lektorka kurzov, ktoré sú zamerané na komunikáciu, medziľudské vzťahy a sebamotiváciu. Z jej spisovateľskej tvorby spomeňme úspešnú trilógiu Návodov (Návod na obsluhu lásky, Návod na obsluhu dieťaťa, Návod na obsluhu šéfa), kriminálku Vražda Eleny P. či Tučibomba a Tisíc a jedna noc s Arabom.
Tešíme sa na stretnutie v Slovenskej národnej knižnici! Vstup na podujatia je voľný.
Múzeum mesta, ktoré nestihlo svoje dejiny
Výstava prezentuje vybrané kapitoly dejín mesta Martin s odkazom na jeho význam ako bývalého kultúrneho centra a potenciálneho hlavného mesta Slovenska. Výstava zahŕňa vybrané zbierkové predmety miestnych inštitúcií regionálneho a národného významu ( SNM - Múzeá v Martine, SNK - literárne múzeum a literárny archív) a výtvarné diela ako výsledok individuálnych výskumov súčasných umelcov prizvaných k daným témam regiónu Turiec.
Martin Kochan - Najlepšia verzia nás samých
Výstava Najlepšia verzia nás samých prezentuje najnovšie práce Martina Kochana, nadväzujúce na autorov výskum telesnosti. V orientácií na architektúru ľudského tela zaznieva návrat k tradícii umeleckého zobrazenia a klasickej (figurálnej) soche. Kochan je absolventom ateliéru figuratívneho sochárstva a z priestorového sochárskeho média vychádza aj spôsob jeho uvažovania. Medzi geometrické rozmery priestoru však zapája aj čas. Priestor Kochana zaujíma v celom sociálnom, kultúrnom aj politickom rozmere. A práve toto uvažovanie mu dovoľuje vstupovať do komunikačného procesu s rôznymi médiami a odkrývať nové významy v prepise skutočnosti.
Matej Pancurák - Fluidity
Výstava Fluidity vás zavedie do troch miestností, kde sa prelínajú umelecké záujmy o humanitné a filozofické témy, psychológiu a neurovedu. Každá miestnosť vtiahne diváka do svojho vnútra a vedie ho k hlbšiemu zamysleniu sa nad konkrétnym umeleckým dielom.
Pohyblivé obrazy Plasticity I a Plasticity II pracujú s motívom neurónu, základnej funkčnej a histologickej jednotky nervového tkaniva, ktorá je schopná prijímať, prenášať, spracovávať a reagovať na špecifické signály. Tieto pohyblivé obrazy ilustrujú neustály proces zmien v mozgu, ktorý prebieha počas učenia a adaptácie. Zdôrazňuje nové poznatky týkajúce sa premeny, adaptácie a znovukódovania skúseností, čo nám pripomína, že táto schopnosť môže viesť k pozitívnym transformáciám na neuroplastickej úrovni.
Peter Šabo - Obrazy
Tvorba Petra Šaba reflektuje osobnostný rozsah, šírku i hĺbku záujmov autora. Pod pojmom záujmu tu myslíme hlboké, bytostné zahĺbenie do okruhov umeleckých problémov, ktoré súvisia s jeho vzdelaním, tvorivým názorom, životnou filozofiou, túžbou po kráse, dokonalosti a harmónii, ale najmä po potrebe komunikácie, odovzdania posolstva – umeleckého, osobného, ľudského – širokému okruhu ľudí, ochotných a schopných toto jeho posolstvo vnímať, dešifrovať a prijať. Jeho prácu sprevádza množstvo vnútorných imaginárnych dialógov, myšlienok, predovšetkým o umení a tvorbe, ale nielen o tom – rovnako o živote človeka a o pravých hodnotách, ktoré už často nedokážeme rozoznať.
Rastislav Haronik: Hlinu neoklameš
Autor sa zaoberá výrobou úžitkových a dekoratívnych predmetov v duchu tradičného ľudového hrnčiarstva. Preberá z neho typológiu výrobkov, ale vytvára si i vlastné tvary. Haronikova tvorba nesie nezameniteľný autorský rukopis a zvlášť charakteristické je použitie plastickej dekorácie v podobe tenkých šúľkov hliny, ktorými vytvára nielen ornament, ale i figurálnu výzdobu a použ sitiegrafita (vyškrabávanie, stieranie vrchnej farebnej vrstvy). Výstava je doplnená aj o ukážky voľnej tvorby autora.
Kalcit – majster tvarov
Kalcit vytvára až okolo 1000 rôznych známych tvarov, čo je vo svete minerálov unikátne. Po kremeni je druhým najrozšírenejším minerálom v zemskej kôre. Chemickým zložením je to uhličitan vápenatý (CaCO3). Najstarší známy opis kalcitu pochádza od Plínia Staršieho z roku 79 n. l. Názov kalcit je odvodený z latinského slova calx – vápno.
Metamorfózou vápenca vzniká jeho hrubokryštalická forma – mramor. Vzácne a geneticky zaujímavé sú magmatické karbonátové horniny – karbonatity. Z termálnych prameňov sa vylučuje chemogénny vápenec – travertín. Rozpúšťaním a opätovným vyzrážaním z roztokov vznikajú krasové útvary – jaskyne s ich typickou jaskynnou (sintrovou) výzdobou rôznych tvarov a farieb (brčká, stalagmity, stalaktity, záclony, perly...).
Žiadne informácie Prihláste sa a doplňte chýbajúce informácie
Ubytovanie v okolí mesta Martin na mape
Výlety v okolí mesta Martin zobraziť viac
Turčianska galéria
Múzeum Andreja Kmeťa
Slovenské komorné divadlo
Múzeum Martina Benku
Literárne múzeum SNK
Amfiteáter Martin
Lanový park Segoland
Turčianske kultúrne stredisko
Escape room Kino Zóna
Etnografické múzeum
Múzeum kultúry Rómov na Slovensku
Zobraziť viac
Problém s mestom Martin?
- Narazili ste na nejaký problem s týmto mestom?
- Alebo len chcete niečo doplniť?